Banners

Narodowe Czytanie 2020

    

20200907czytanie2a
Dzień 7 września w naszej szkole to przeprowadzenie corocznej akcji „Narodowe czytanie”. Wspólne czytanie odbyło się w bibliotece szkolnej w małej grupie czytających uczniów wraz bibliotekarzem Moniką Mularczyk.Uczniowie w tym roku czytali „Balladynę „ Juliusza Słowackiego. "Balladyna" to "tragedia nietypowa, przewrotna". - Opowiada o żądzy władzy głównej bohaterki, która nie cofa się przed kolejnymi zbrodniami, by osiągnąć swój cel. Na koniec zostaje ukarana, a sprawiedliwość zostaje przywrócona .  Dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 r., a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią, i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.Uczniowie biorący udział:                Pietrzak Bogumiła IVa   ,Szafirowicz Julia IVa, Laskowska Marysia Ia  ,       Jamroziak Adam II a, Matczak Katarzyna IV a, Wróbel Kamila IV a, Tomczyk Michał IV a

Monika Mularczyk

nasz facebook