witamy na stronach ZESPOŁU SZKÓŁ NR 1 W LISKOWIE

Technikum im. ks. Wacława Blizińskiego

• technik budownictwa
  • technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki
  • technik pojazdów samochodowych
  • technik żywienia i usług gastronomicznych
  • technik ekonomista
  • technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
  • technik informatyk - NOWOŚĆ !!!
  • technik elektryk - NOWOŚĆ !!!
  • technik robót wykończeniowych
    w budownictwie - NOWOŚĆ !!!

Technikum im. ks. Wacława Blizińskiego kształci w następujących zawodach:

TECHNIK BUDOWNICTWA

• Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik budownictwa będzie przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
  1. wykonywania określonych robót budowlanych;
  2. organizowania i kontrolowania robót związanych z zagospodarowaniem terenu budowy;
  3. organizowania i kontrolowania robót budowlanych stanu surowego i robót wykończeniowych;
  4. organizowania i kontrolowania robót związanych z utrzymaniem obiektów budowlanych w pełnej sprawności technicznej;
  5. sporządzania kosztorysów oraz przygotowywania dokumentacji przetargowej.

Technikum Budownictwa było i jest fundamentalnym kierunkiem nauki w naszej szkole. W ostatnim czasie popyt na "budowlańców" bardzo znacząco wzrósł, a to za sprawą zawirowań rynkowych i wzrostu znaczenia tego zawodu wśród społeczeństwa, dlatego też Gimnazjalisto wybierając ten typ szkoły zapewnisz sobie świetlaną przyszłość.

TECHNIK MECHANIZACJI ROLNICTWA I AGROTRONIKI

• Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa będzie przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
  1. użytkowania pojazdów, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w produkcji rolniczej;
  2. obsługiwania pojazdów, środków transportu, maszyn i urządzeń stosowanych w rolnictwie;
  3. oceniania stanu technicznego maszyn i urządzeń rolniczych;
  4. organizowania prac związanych z konserwacją i naprawą środków technicznych stosowanych w rolnictwie;
  5. prowadzenia pojazdów samochodowych i ciągników rolniczych.

Absolwent Technikum Mechanizacji Rolnictwa posiada wiedzę o budowie i eksploatacji pojazdów samochodowych i rolniczych oraz nowoczesnych maszyn rolniczych. Nabywa umiejętności praktyczne w zakresie technologii napraw i eksploatacji oraz diagnostyki pojazdów. Absolwenci mogą pracować w przedsiębiorstwach produkcji rolniczej, doradztwie rolniczym, zakładach usług i napraw pojazdów. Mogą również prowadzić własną działalność gospodarczą.

TECHNIK POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH

Absolwent przygotowany będzie do serwisowania pojazdów samochodowych, pogłębi wiedzę dotyczącą klasycznej budowy pojazdów oraz ich działania, a także pozna najnowsze technologie i metody diagnostyczne stosowane w motoryzacji. Absolwent szkoły bez trudu znajdzie pracę w punktach serwisujących pojazdy samochodowe, w salonach sprzedaży samochodów albo rozwinie własną działalność oferującą usługi naprawczo - diagnostyczne.

TECHNIK ŻYWIENIA I USŁUG GASTRONOMICZNYCH

• Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych będzie przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
  1. oceniania jakości żywności oraz jej przechowywania;
  2. sporządzania i ekspedycji potraw i napojów;
  3. planowania i oceny żywienia;
  4. organizowania produkcji gastronomicznej;
  5. planowania i realizacji usług gastronomicznych.

Absolwent Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych może podejmować pracę w obiektach zbiorowego wyżywienia, instytucjach zajmujących się obrotem żywności i gospodarstwie domowym, organizacjach ochrony konsumenta oraz obiektach zbiorowego zakwaterowania i gospodarstwach domowych. Może także samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą w zakresie usług gastronomicznych, domowych i hotelarskich.

TECHNIK EKONOMISTA

•  Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik ekonomista będzie przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

1. planowania, zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej;

2. obliczania podatków i rozliczania podatników z Urzędem Skarbowym;

3. prowadzenia spraw kadrowo-płacowych;

4. prowadzenia rachunkowości firmy.

W trakcie nauki w Technikum Ekonomicznym zdobędziesz wiedzę i umiejętności niezbędne do planowania, zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej. Dowiesz się, jak obliczać podatki i rozliczać podatników z Urzędem Skarbowym. Nauczysz się prowadzić sprawy kadrowo - płacowe, prowadzić rachunkowość firmy, wykonywać analizy i sporządzać sprawozdania - a wszystko to przy zastosowaniu profesjonalnych programów finansowo - księgowych.

TECHNIK URZĄDZEŃ I SYSTEMÓW ENERGETYKI ODNAWIALNEJ

• Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej będzie przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
  1. organizowania montażu urządzeń i systemów energetyki odnawialnej;
  2. wykonywania montażu urządzeń i systemów energetyki odnawialnej;
  3. konserwowania oraz naprawiania urządzeń i systemów energetyki odnawialnej;
  4. kontrolowania pracy urządzeń i systemów energetyki odnawialnej;
  5. sporządzania kosztorysów oraz ofert i umów dotyczących urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

Drodzy Gimnazjaliści! Zawód technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej jest zawodem szerokoprofilowym, stworzonym na potrzeby regionalnego rynku pracy i zainteresowań pracodawców. To zawód z przyszłością, ponieważ w Polsce realizowanych jest coraz więcej inwestycji budowlanych, które wykorzystują kolektory słoneczne, pompy ciepła i inne urządzenia energetyki odnawialnej. Gimnazjalisto w ciągu najbliższych lat zapotrzebowanie na rynku pracy na techników energetyki odnawialnej będzie wykazywało zauważalną i dynamiczną tendencję rozwojową!