Banners

Święto Niepodległości

 

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

 

            11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości jest to święto państwowe obchodzone corocznie  dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę 1918 roku, po 123 latach zaborów (1795–1918r.). Święto zostało ustanowione ustawą z dnia 1937 r, zniesione ustawą  w 1945 r., przywrócono je ustawą w 1989 r.

 

            Tracenie a następnie odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym.

W roku 1772 Prusy, Rosja i Austria sięgają po polskie ziemie w chwili, gdy Rzeczpospolita jest osłabiona, nie ma wielkiej armii, nie może się bronić. Potem przyszedł kolejny rozbiór (1793 r.) i wreszcie rok 1795 i Rzeczpospolita zniknęła z mapy świata ale w sercach jej obywateli istniała zawsze. W roku 1831 wybuchło w Warszawie powstanie listopadowe, a w 1864 styczniowe. Oba zakończyły się klęskami, ale ukazały męstwo i determinację Polaków znanych, takich jak gen. Jan Henryk Dąbrowski, Józef Wybicki, Józef Poniatowski czy Piotr Wysocki, jak i tych bezimiennych.

Wielu patriotów musiało opuścić kraj ojczysty opanowany przez zaborców, którzy prześladowali Polaków, np.: wywożąc ich na Sybir, gdzie wycieńczał ich głód, mróz i tęsknota. Inni przystąpili do Napoleona – cesarza Francuzów – i w Legionach Polskich walczyli o swoją ojczyznę. To tu powstał nasz hymn narodowy znany wówczas jako pieśń legionistów. Historia prowadziła zaś do wybuchu w roku 1914 wielkiej, światowej wojny.

Wiara w lepszy los zagrzewała Polaków ze wszystkich zaborów do walki o Polskę na frontach I wojny światowej. W 1914 roku Józef Piłsudski zaczyna tworzyć Legiony Polskie, miejscem powołania oddziałów polskich staje się też Francja, w której powstawała pod dowództwem generała Józefa Hallera Armia Polska, zwana Błękitną. Dowódcy pragnęli zwrócić uwagę świata na kwestię odzyskania niepodległości przez Polskę.  W listopadzie 1918 roku wydarzenia potoczyły się lawinowo. W nocy z 6 na 7 listopada w Lublinie powstał Tymczasowy Rząd Ludowej Republiki Polskiej, kierowany przez Ignacego Daszyńskiego. 10 listopada do Warszawy przyjechał Józef Piłsudski. Dzień później 11 listopada 1918 roku Niemcy skapitulowały na froncie zachodnim, a Polacy przekonali dowództwo niemieckiego garnizonu w stolicy, by wycofały się z Warszawy. Ten dzień przyjęło się uważać za symboliczną datę odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

            W tym roku nie możemy wspólnie uczcić tego dnia. Zróbmy we własnych domach, w gronie najbliższych. Możemy ozdobić nasze mieszkania barwami narodowymi, odśpiewać hymn o symbolicznej godzinie 11.11. i przygotować  posiłek w narodowych barwach.

 

Monika Kaźmierczak - Adamiak

 

justyna haadyn

nasz facebook