Kuchnia molekularna

Kuchnia molekularna
  • 17 mar 2024

Co wspólnego mają ze sobą chemia, gastronomia oraz sztuka? Czy mówi się o kuchni w laboratorium czy raczej o laboratorium w kuchni? To pytania dotyczące kuchni molekularnej – zupełnego przeciwnika tradycyjnego gotowania, gdzie – można powiedzieć – nie ma reguł. Liczy się tu kreatywne myślenie i ciekawe, często kontrastowe komponowanie składników.

Podczas warsztatów uczniowie klasy I i II technik żywienia i usług gastronomicznych poznali przykłady metod kulinarnych i chemicznych, stosowanych w kuchni molekularnej. Wykorzystując technikę sferyfikacji, stworzyli owocowy kawior, a dzięki zastosowaniu suchego lodu zamienili zupę pomidorową w sorbet. Przygotowane dania, okazały się być małymi dziełami sztuki, na przykład befsztyk tatarski z morelowym żółtkiem, panna cotta w towarzystwie wędzonej czekolady, czy też crème brûlée z porzeczkowym kawiorem. Każde z nich prezentowało nietypową teksturę i formę, która jest czymś zupełnie nowym i zaskakującym.

Uczniowie przekonali się, że techniki stosowane w laboratorium są równie przydatne w gastronomii, a kuchnia molekularna to fascynujące połączenie chemii, sztuki i gastronomii. Zaskakuje zmysły i dostarcza nowych, niezwykłych doznań kulinarnych.

Zdjęcia dodatkowe

Copyright 2023 Zespół Szkół nr 1 w Liskowie

Skip to content