Finał Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników

Finał Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników
  • 01 kwi 2023
Paweł Wawrowski i Szymon Kasprzak?????z klasy IV c technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki Zespołu Szkół nr 1 w Liskowie wśród 20-tu najlepszych zespołów w Polsce w kategorii Młody Mechanik Maszyn Rolniczych.

W dniu 31 marca 2023r. w Poznaniu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyły się XII Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników 2023. Z pośród ponad 10500 uczestników z całej Polski do jednej z siedmiu kategorii , Młodego Mechanika Maszyn Rolniczych zakwalifikowało się dwóch uczniów – Paweł Wawrowski i Dominik Kasprzak. Po przyjeździe na MTP do Poznania i zarejestrowaniu się wszyscy uczestnicy otrzymali nowe kombinezony robocze ponieważ same zawody polegały na wykonywaniu konkretnych czynności warsztatowych na wyznaczonych stanowiskach. Każda z drużyn otrzymała „Harmonogram wykonywania zadań”. Wszyscy uczestnicy mieli do zaliczenia 20 stanowisk wykonując określone czynności. Dla Szymona i Pawła pierwsze zadanie polegało na przyjęciu do serwisu motocykla z uszkodzonym układem hamulcowym. Uszkodzony pojazd należało, po dokonaniu czynności rejestrujących, przyjąć do naprawy, wypełniając kartę w systemie elektronicznym. Wszystkie zadania oprócz poprawnego wykonania miały jeszcze narzucony limit czasowy. Za przekroczenie normy czasowej zabierano drużynie punkty. Kolejnym zadaniem było przyjęcie do serwisu i naprawa ciągnika John Deere, w którym awarii uległy układy hydrauliczne i inne elementy. Drugi ciągnik tej samej marki musiał zostać poddany przeglądowi gwarancyjnemu. Prace wykonywane były pod presją upływającego czasu i poprawności czynności serwisowych.

Innymi interesującymi wyzwaniami było sprawdzenie umiejętności elektrycznych w pojazdach czyli akumulatory na stanowisku VARTY. Szymon i Paweł łączyli akumulatory w układy, dobierali prostowniki i odpowiadali na pytania. Kolejne stanowisko sprawdzało wiedzę z zakresu olei i płynów eksploatacyjnych w pojazdach silnikowych. Ścigali się z czasem na torze zrobionym na blacie drukarki 3D. Na zakończenie rozwiązywali test wiedzy mechanicznej na komputerze. Po tak interesującym dniu pełnym wrażeń zwiedzili wystawę „Poznań Motor Show” na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Oglądali samochody, automobile z początku XX w jak i nowoczesne sportowe auta XXI w. W tym czasie organizatorzy wyłonili zwycięzców. A na scenie mistrzostw Miko Marczyk kierowca rajdowy w sezonie 2019, który został najmłodszym w historii Rajdowym Mistrzem Polski w klasyfikacji generalnej, opowiadał o swoich pasjach i motoryzacji. Wywiad z mistrzem przeprowadził inny rajdowiec Grzegorz Duda.

Paweł Wawrowski i Szymon Kasprzak pełni entuzjazmu i energii zapowiedzieli przyszłoroczny udział w XIII edycji tej imprezy.

Dziękujemy za obecny sukces i liczymy, że w przyszłym roku będzie więcej drużyn z Zespołu Szkół nr 1 w Liskowi w finale krajowym w Poznaniu.

Opiekun finałowej drużyny: p. Maciej Marciniak

Zdjęcia dodatkowe

Copyright 2023 Zespół Szkół nr 1 w Liskowie

Skip to content